ZAŁOŻENIA PW / Przyczyny powołania PW
ZAŁOŻENIA PW
PRZYCZYNY POWOŁANIA PW
Wśród sektorów gospodarczych rolnictwo jest tym, który ma duże znaczenie
i decydujący wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną mieszkańców obszarów wiejskich, a także na stan środowiska przyrodniczego, strukturę krajobrazu oraz różnorodność biologiczną. Wpływ ten jest uwarunkowany m.in. stanem ilościowym i jakościowym technicznej infrastruktury produkcyjnej gospodarstw, rozwojem infrastruktury przyrodniczo-technicznej wsi oraz rozwojem wszelkich form przedsiębiorczości.
Dotychczasowe przedsięwzięcia środowiskowe i towarzysząca im infrastruktura przyrodniczo-techniczna nie zawsze funkcjonują zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa polskiego i wymaganiami wynikającymi z przepisów UE (Załącznik Nr 1 do uchwały Nr 202/2011 Rady Ministrów z dnia 14 października 2011 r. w sprawie ustanowienia PW). Dotyczy to w szczególności gospodarowania rolniczymi zasobami wodnymi, użytkowania łąk i pastwisk, gospodarowania przyrodniczo-produkcyjną przestrzenią użytków zielonych i mokradeł, ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej, jak również gospodarki ściekami, osadami ściekowymi i innymi odpadami oraz nawozami naturalnymi. To także zaniedbania w budynkach i budowlach gospodarczych. Dotyczy to również problemów z wdrażaniem mechanizacji w produkcji zwierzęcej, z uwzględnieniem ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, i problemu dostosowania polskich gospodarstw rolnych do wymogów związanych z zasadami wzajemnej zgodności ("cross-compliance").
Program wieloletni został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów dla poprawy tego stanu. Został on ukierunkowany na rozwiązywanie problemów szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa, w szczególności resortu rolnictwa i rozwoju wsi, gdyż dotyczy:
- opracowywania i opiniowania standardów dotyczących produktów, procesów i usług oraz standardów ich przestrzegania w zakresie:
- gospodarki żywnościowej (pasza dla zwierząt, woda dla ludzi i zwierząt),
- ochrony środowiska i gospodarki zasobami naturalnymi (przestrzeń wiejska, gleby hydrogeniczne, wody powierzchniowe i podziemne na obszarach wiejskich, zasoby przyrody, w tym bioróżnorodność, trwałe użytki zielone),
- bezpieczeństwa technicznego budowli melioracyjnych, w szczególności przeciwpowodziowych oraz maszyn i urządzeń rolniczych, budynków inwentarskich,
- bezpieczeństwa energetycznego (odnawialne rolnicze źródła energii i ich konwersja na energię),
- bezpieczeństwa kołowego transportu rolniczego,
- monitoringu i zapobiegania skutkom zjawisk naturalnych mogących stworzyć zagrożenie publiczne, takich jak: powodzie, podtopienia, susze i osuwiska, lub takich zdarzeń, jak: awarie urządzeń przeciwpowodziowych, zanieczyszczenie powietrza i wód na obszarach wiejskich,
- monitoringu przyrodniczego skuteczności programów rolnośrodowiskowych,
- monitoringu rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju i skuteczności funkcjonowania instalacji agroenergetycznych.