Falenty, Al. Hrabska 3, 05-090 Raszyn, NIP 534-243-70-04, REGON 142173348
tel. +48 22 628 37 63, +48 22 735 75 02, fax 22 735 75 06
O INSTYTUCIE
Wydarzenia
Rok 2020
20 wtrześnia 2020
Wspomnienie o śp. dr. inż. Zenonie Śniadowskim 1927-2020
Dr inż. Zenon Śniadowski urodził się w Przasnyszu 22 grudnia 1927 r. Do wybuchu II wojny światowej zdążył ukończyć 5 klas szkoły podstawowej. Edukację kontynuował w czasie okupacji na tajnych zajęciach szkolnych. W wojennych latach 1941-1944 pracował jako uczeń, a następnie robotnik w Powiatowym Zakładzie Ogrodniczym.
W latach 1944-1945 pracował jako robotnik przymusowy przy kopaniu rowów i umocnień hitlerowskich w powiecie przasnyskim.
W roku 1949 podjął studia na wydziale Melioracji Wodnych SGGW w Warszawie, które ukończył w roku 1954, uzyskując tytuł zawodowy magistra.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Melioracji i Użytków Zielonych. W latach 1956-1950 został oddelegowany do pracy w Instytucie Gospodarki Wodnej w Moskwie, gdzie zdobył stopień doktora nauk technicznych. W roku 1972 objął stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych, które sprawował do roku 1983. W roku 1992 osiągnął wiek emerytalny, lecz przez kolejnych 10 lat pracował nadal na rzecz IMUZ.
Dr inż. Zenon Śniadowski był uznanym specjalistą w zakresie melioracji wodnych, specjalizując się w problematyce drenowań. Jego dokonania zawodowe przyniosły Mu wiele odznaczeń państwowych i resortowych, a wśród nich Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Działał aktywnie w środowisku Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych. Nie należał do partii politycznych.
Śp. Zenon Śniadowski pozostanie w naszej pamięci jako znakomity specjalista, a równocześnie człowiek bardzo życzliwy, skromny i koleżeński. Cześć Jego Pamięci!
17 września 2020
W tym dniu odbyło w Centrali Instytutu w Falentach seminarium nt. Metoda wyznaczenia dawek azotu, fosforu i potasu z nawozów mineralnych do zastosowania na użytki zielone z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska. Seminarium zostało zorganizowane w ramach projektu pt. Budowa efektywnego modelu interaktywnego systemu wspierania decyzji agrochemicznych w celu optymalizacji nawożenia i ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego (akronim: INTER-NAW) sfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu w ramach Programu Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków GOSPOSTRATEG (nr umowy: GOSPOSTRATEG1/389038/8/NCBR/2018 ). Projekt jest realizowany przez konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza jako Lider oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy i Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, jako Współwykonawcy. Celem projektu jest budowa interaktywnego systemu komputerowego wspierania decyzji agrochemicznych służących optymalizacji nawożenia i ochronie wód przed zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego. Seminarium odbyło się hybrydowej formie: stacjonarnej i on-line.
Podczas niego dr hab. Stefan Pietrzak zaprezentował opartą na współczesnej wiedzy metodę ustalania dawek NPK na użytki zielone. Stanowić ona będzie podstawę do stworzenia programu komputerowego do sporządzania planów nawożenia łąk i pastwisk.
20 sierpnia 2020
Wspomnienie o śp. prof. dr. hab. inż. Aleksandrze Szeptyckim
1938-2020
Profesor Aleksander Szeptycki był absolwentem Politechniki Warszawskiej. Pracę w Instytucie rozpoczął w 1962 r. w Instytucie Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa, przemianowanym wkrótce na Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa,
a od 2010 roku na Instytut Technologiczno-Przyrodniczy. Profesor Szeptycki przeszedł wszystkie stopnie drogi naukowej, rozpoczynając ją jako pracownik inżynieryjno-techniczny, a następnie asystent, adiunkt, docent i profesor. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w IBMER w 1979 r.
Był wybitnym specjalistą w zakresie mechanizacji produkcji oraz zbioru roślin okopowych ziemniaków i buraków. Jego prace badawcze były wysoko cenione przez producentów maszyn i urządzeń rolniczych, jak również użytkowników. W tym obszarze prowadził wiele prac naukowych, których wyniki były bardzo przydatne gospodarce narodowej. Wyróżniał się swoją wiedzą naukową i zdolnościami organizacyjnymi. Był wielokrotnie nagradzany za swe wybitne osiągnięcia naukowe. Był również uznanym promotorem w pracach na stopień naukowy w zakresie techniki rolniczej w obszarze nauk rolniczych, dyscyplinie inżynieria rolnicza.
W 1990 r., na drodze konkursu, został powołany na stanowisko dyrektora IBMER, które obejmował w dwóch następnych kadencjach - w 1995 i 2000 roku.
W roku 2002 Aleksander Szeptycki uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie inżynierii rolniczej. Przewód habilitacyjny został przeprowadzony przez Radę Naukową Akademii Rolniczej w Krakowie. W tym samym roku otrzymał również tytuł docenta w IBMER. Już w kwietniu 2005 r. otrzymał z rąk prezydenta RP tytuł profesora nauk rolniczych. We wrześniu 2005 r. osiągnął wiek emerytalny, pracując nadal w IBMER na stanowisku Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych IBMER i Kierownika Oddziału Warszawskiego IBMER. Od 2015 r. aż do śmierci pełnił funkcję Sekretarza Naukowego ITP.
Profesor Aleksander Szeptycki był również aktywnym sportowcem - wioślarzem, członkiem Warszawskiego Klubu Sportowego Gwardia. W 1962 r. został powołany przez Polski Związek Towarzystwa Wioślarskiego do kadry olimpijskiej na olimpiadę w Tokio.
Profesor Aleksander Szeptycki był Przewodniczącym Rady Prymasowskiej Fundacji Wspomagania Wsi.
Profesor pozostanie w naszej pamięci jako człowiek niezwykle prawy, życzliwy i obdarzony wyjątkową kulturą osobistą, którą odczuwali wszyscy, którzy mieli okazję z Nim obcować. Cześć Jego Pamięci!
13 marca 2020
Szanowni Państwo.
W związku z zagrożeniem epidemicznym, w dbałości o zdrowie pracowników i współpracowników Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego informuję, że z dniem 13.03.2020 r. wstrzymane zostały do odwołania służbowe wyjazdy zagraniczne oraz wizyty gości i klientów.
We wszystkich oddziałach obowiązuje zakaz odwiedzin, budynki zamknięte są od wewnątrz z numerem telefonu przy wejściu, odbiór poczty odbywa się na zewnątrz budynku lub poprzez skrzynkę pocztową.
Wszyscy pracownicy, wobec których było to możliwe ze względu na rodzaj obowiązków, zostali rozśrodkowani poprzez przekierowanie do trybu pracy zdalnej z zachowaniem łączności e-mailowej i telefonicznej.
Na miejscach pracy pozostają ci pracownicy, którzy są niezbędni dla zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonowania infrastruktury Instytutu.
Członkowie dyrekcji, pracując zdalnie, pozostają w gotowości do natychmiastowego stawienia się w miejscu pracy w razie potrzeby.
We właściwych miejscach zamontowano dozowniki płynu dezynfekującego oraz zlecono systematyczną dezynfekcję klamek w drzwiach.
Laboratorium mikrobiologiczne Instytutu pozostaje w gotowości do wsparcia służb państwowych w diagnozowaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy zachował płynność pracy, która przebiega bez istotnych zakłóceń.
Rok 2019
05-07 września 2019
Międzynarodowy projekt WaterProtect wkroczył w decydującą fazę realizacji. Po dwóch latach badań i konsultacji społecznych hydrogeolodzy z Instytutu Geologicznego wraz z partnerami z ZUT w Szczecinie i Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego (ITP reprezentowali: Zuzanna Majewska oraz Piotr Burczyk) przystąpili do opracowania propozycji działań i rekomendacji dla mieszkańców oraz instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną, mających na celu osiągnięcie poprawy jakości wód badanej zlewni. Już po raz trzeci zespół Waterprotect wziął udział w największych w Polsce targach rolnych Agropomerania, które odbywają się w Barzkowicach k/Szczecina.
31 sierpnia - 01 września 2019
W tych dniach już po raz XXVIII odbyła się w Częstochowie Krajowa Wystawa Rolnicza i XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej towarzyszące ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze. Jest to jedna z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Swój dorobek prezentuje tu kilkuset wystawców. Są wśród nich wiodący producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, pasz i nawozów oraz przedstawiciele instytutów branżowych resortu rolnictwa. Każdego roku wystawę odwiedza kilka tysięcy osób. Po raz kolejny honorowy patronat nad Wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Falenty, 30 sierpnia 2019 r.
AWARIA STOŁECZNEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy i jego współpracownicy są gotowi do wsparcia działań Władz w krytycznej sytuacji zagrożenia jakości wody i życia biologicznego w Wiśle.
Morze Bałtyckie jest akwenem dotkniętym silną eutrofizacją, czyli przeżyźnieniem, co powoduje duże straty społeczne i ekonomiczne. Jednym z głównych przyczyn eutrofizowania wód
Morza Bałtyckiego jest nadmierny dopływ związków azotu i fosforu za pośrednictwem rzek, przy czym szacuje się, że źródłem ogólnej ilości tych składników odpowiednio w 17-19% i
32-43% są ścieki komunalne. W celu przeciwdziałania eutrofizacji Morza Bałtyckiego podejmuje się od wielu lat różne inicjatywy i działania, zarówno na poziomie regionalnym, jak
i poszczególnych państw.
Awaria kolektorów stołecznej oczyszczalni ścieków Czajka spowodowała, że do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków surowych na sekundę. Jak można obliczyć, z Czajki może trafiać
do Wisły w ciągu doby o 10,1 tony azotu ogólnego i o 1,4 tony fosforu ogólnego więcej niż normalnie. Z punktu widzenia wpływu na środowisko oraz na międzynarodowe zobowiązania Polski,
wynikające z porozumienia krajów nadbałtyckich HELCOM, jest to zjawisko bardzo niekorzystne. Zwiększa ono ryzyko eutrofizacji wód oraz utrudnia osiągnięcie celów redukcyjnych przypisanych
Polsce względem azotu i fosforu odprowadzanych rzekami do Bałtyku.
W obecnej sytuacji ścieki wpływają skondensowaną strugą do Wisły, nie mieszając się z wodą rzeczną. Taki strumień, o olbrzymim deficycie tlenowym, zabija w toni całe napotkane życie biologiczne.
Zdaniem naszych specjalistów oraz ekspertów z nimi współpracujących, oprócz doraźnego przejęcia jak największej części ścieków oraz odbudowy uszkodzonego kolektora, należy dążyć do zminimalizowania
skutków skażenia rzeki poprzez odpowiednie działania prewencyjne już przy samym wlocie ścieków do Wisły.
Należy jak najprostszymi metodami, doprowadzić do mieszania objętości ścieków z całą objętością rzeki. Mieszanie to należy zorganizować tak, aby było jednocześnie napowietrzaniem. Wykorzystać można
gotowe elementy stosowane w hydrotechnice, tzw. szykany. Już teraz doraźnie można przy lewym brzegu Wisły zacumować jednostki pływające, które strumień ścieków będą odpychały w kierunku głównego nurtu.
Można wprowadzić także turbiny pływające. Warte rozważenia jest przeprowadzenie w korycie Wisły rurociągów napowietrzających, licząc się jednak z koniecznością zużycia bardzo dużych ilości energii do
ich pracy. W przypadku przedłużenia się sytuacji awaryjnej można rozważyć zastosowanie sorbentów przechwytujących azot, fosfor i metale ciężkie, np. haloizytu lub opoki wapiennej. Należy też zwrócić
uwagę, aby planowany, awaryjny kolektor pływający nie miał konstrukcji sztywnej ze względu na falowanie wody i zmiany jej poziomu.
W sferze komunikacji społecznej wydaje się potrzebny apel do mieszkańców stolicy i instytucji korzystających z oczyszczalni ścieków Czajka o oszczędne korzystanie z wody wodociągowej w celu
zredukowania podaży ścieków. Apel taki powinien zawierać konkretne wskazówki postępowania w tym zakresie.
15-16 czerwca 2019
W tych dniach odbyły się XX największe na Mazowszu targi rolne - Mazowieckie Dni Rolnictwa. Impreza zorganizowana została przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego. Na stoisku Instytutu prezentowane były: oferta instytutu, wydawnictwa, Katalog Maszyn Rolniczych.
15-17 marca 2019
W dniach 15-17 marca 2019r. w Kielcach odbyły się XXV jubileuszowe Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH 2019, w których uczestniczył Instytut. Na Targach Agrotech ponad 750 wystawców z 25 krajów zaprezentowało setki zaawansowanych technologicznie ciągników, kombajnów, maszyn i urządzeń niezbędnych w gospodarstwach rolnych. Kieleckie targi to najchętniej odwiedzana wystawa przez rolników w Polsce.
16 marca 2019
W sobotę, 16 marca br., odbyła się w Falentach akcja edukacyjna zawieszenia budek dla ptaków i schronów dla nietoperzy, które Instytut otrzymał w podarunku od supermarketu JULA w Jankach. Na imprezę, pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody, zgłosiło ok. 70 mieszkańców rejonu Falent wraz z dziećmi. 4 budek oraz 10 schronów zostało bardzo sprawnie zawieszonych na drzewach wskazanych przez instytutowych ornitologów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w działaniach nosiły budki, pomagały w wyborze drzew i w instalowaniu budek.
11-2 marca 2019
W dniach 1-2 marca 2019 w Centrum G2A Arena w Jasionce /k. Rzeszowa. odbyła się II. edycja Europejskiego Forum Rolniczego. Był to czas poświęcony spotkaniom i dyskusjom, w których wzięli udział przedstawiciele polityki krajowej oraz międzynarodowej. W części wystawienniczej zaprezentowano nowoczesne narzędzia i rozwiązania dedykowane podnoszeniu jakości produkcji rolnej. Swoje dokonania prezentował również Instytut Technologiczno-Przyrodniczy.
17 stycznia 2019
W dniu 17.01.2019 r.odbyło się spotkanie "Roundtable Meeting" ("Okrągły Stół") w ramach realizacji projektu Baltic Slurry Acidi., organizowane przez Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, Oddział w Warszawie we współorganizacji z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Miejscem spotkania było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rok 2018
21 grudnia 2018
Załoga multimarketu JULA Janki wytypowała nasz Instytut jako odbiorcę swego świątecznego podarunku w postaci produktów o wartości 3 tysięcy zł, z przeznaczeniem na ochronę przyrody w rezerwacie Stawy Raszyńskie. Wspólnie, z udziałem instytutowych ornitologów, dokonaliśmy doboru zestawu, w którym znalazły się budki dla ptaków, schrony dla nietoperzy, karmniki oraz karma dla ornitofauny parkowej na całą zimę.
Odbiór nastąpił w dniu 21 grudnia 2018. Foto1, Foto2, Foto3
Kierownictwu i Personelowi JULI serdecznie dziękujemy. Planujemy już wspólną, wiosenną akcję edukacyjną rozwieszania otrzymanych budek i schronów.
20 października 2018
W sobotę została przeprowadzona obywatelska akcja sprzątania rezerwatu Stawy Raszyńskie. Stawiło się na nią ok. 70 osób, głównie rodzin mieszkających w Falentach
i okolicy. Instytut objął imprezę patronatem zapewniając biuro, niezbędne akcesoria, odbiór śmieci oraz posiłek i ognisko dla uczestników. Pomocy udzieliła także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Falentach. Pomimo deszczu akcja była bardzo udana. Z rezerwatu wyniesiono ogromne ilości śmieci, których zwożenie trwało jeszcze w poniedziałek i którymi wypełniono 4 kontenery!
Inicjatorom i uczestnikom akcji dyrekcja Instytutu składa bardzo serdeczne podziękowania.
11-13 września 2018
W dniach 11-13 września 2018 w Instytucie odbyło się spotkanie szkoleniowe z przedstawicielami Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całej Polski pod hasłem Nauka Doradztwu Rolniczemu. Spotkanie współorganizowane było przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które sfinansowało przedsięwzięcie, oraz przez Centrum Doradztwa Rolniczego.
1-2 września 2018
Już po raz XXVII odbyła się w Częstochowie Krajowa Wystawa Rolnicza i XIX Dni Europejskiej Kultury Ludowej towarzyszące ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze. Jest to jedna z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym.
Dyrektor Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego dr Wacław Strobel został wyróżniony Medalem 100-lecia Niepodległości za zaangażowanie Instytutu w organizację i przygotowanie ekspozycji XXVII Krajowej Wystawy Rolniczej.
16-17 czerwca 2018
W tym czasie odbyły się XIX największe na Mazowszu targi rolne - Mazowieckie Dni Rolnictwa. Instytut Technologiczno-Przyrodniczy od wielu lat jest współorganizatorem targów, a nasi przedstawiciele biorą czynny udział w pracach komisji konkursowej pod przewodnictwem dr inż. Andrzeja Seligi.
28 maja 2018
We Włocławku odbyła się konferencja, zorganizowana przez Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, której celem była prezentacja instytucji wspierających polskie rolnictwo oraz przedstawienie roli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lat 2014-2020 we wdrażaniu innowacyjnych technologii na polskiej wsi, z uwzględnieniem zadań doradztwa rolniczego. Gośćmi specjalnymi spotkania byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pan Krzysztof Jurgiel oraz Ordynariusz diecezji włocławskiej - JE ks. bp Wiesław Mering.
Na konferencji referaty wygłosiło pięciu przedstawicieli Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, w tym Dyrektor ITP - dr Wacław Strobel, Z-ca Dyrektora ds. naukowych - prof. dr hab. Wiesław Dembek, prof. Stefan Pietrzak, mgr Filip Jarzombkowski i mgr Marek Jobda.
15-16 maja 2018, 12 czerwca 2018
Seminarium i inauguracja systemu do zakwaszania gnojowicy w ramach projektu Baltic Slurry Acidi. W dniach 15-16 maja 2018 r. Warszawa-Biebrza oraz w dniu 12 czerwca 2018 r. w Biebrzy.
Rok 2017
30 listopada - 2 grudnia 2017
W tych dniach odbyła się druga edycja Centralnych Targów Rolniczych (CTR 2017) w Nadarzynie w Centrum Targowo-Konferencyjnym PTAK WARSAW-EXPO. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, który dokonał uroczystego otwarcia targów oraz Ministerstwa Rozwoju.
29 listopada 2017
Oddziale Warszawskim ITP odbyło się seminarium pt: Projekt Ogólnopolskiej Bazy Danych Obiektów Małej Retencji (OBDOMR).
27 listopada 2017
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badawczy w Bydgoszczy zorganizował warsztaty w ramach międzynarodowego projektu OPERA. Odbyły się one w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Tematyka warsztatów dotyczyła rozpoznania i określenia potrzeb sektora nawodnień w celu zwiększenia efektywności zużycia zasobów wodnych. W warsztatach wzięli udział rolnicy, doradcy rolniczy, przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej oraz uczelni.
Więcej informacji, prezentacje oraz zdjęcia z Warsztatów są dostępne na stronie internetowej ITP w zakładce Projekt OPERA.
26 października 2017
Inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej ITP kadencji 2017-2021.
W Centrali Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, w zabytkowej Sali Kolumnowej Pałacu w Falentach odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej ITP kadencji 2017-2021.
3-4 października 2017
W oddziale w Warszawie odbyło się seminarium w ramach projektu "Village Waters" (INTERREG).
Pierwszy dzień był poświęcony obecnej realizacji projektu oraz jego poszczególnych zadań. W drugim dniu zostały zaprezentowane i szerzej omówione różne technologie przydomowych oczyszczalni
ścieków oraz ich funkcjonowanie na terenach poszczególnych gmin. W ostatnim dniu odbyła się wizyta zagranicznych partnerów w Gminie Sokoły w celu przedstawienia roślinno-stawowych przydomowych
oczyszczalni ścieków pracujących na terenie gminy wraz z omówieniem ich funkcjonalności.
22 września 2017
Podsumowanie XV Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Dyrektor Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego dr Wacław Strobel ufundował nagrodę dla Państwa Haliny i Jana Smorawskich z województwa dolnośląskiego za stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w gospodarstwie.
Nagrodę w imieniu Dyrektora Instytutu wręczył Kierownik Działu Promocji dr Andrzej Seliga.
22 - 25 września 2017
Uczestnicy międzynarodowej wystawy rolniczej AGRO SHOW mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami liczących się instytucji i agencji związanych z branżą rolniczą, a także zapoznania się z najnowocześniejszymi maszynami i urządzeniami rolniczymi. Na targach swoją ofertę prezentował Instytut Technologiczno Przyrodniczy.
6 września 2017
W siedzibie Instytutu w Falentach odbyło się pierwsze seminarium z cyklu "Dobre praktyki w ITP" pt. "Budowanie platformy naukowej ZD-ZN-LAB". Celem spotkania była wymiana informacji i wyszukiwanie potencjalnych możliwości współpracy pomiędzy komórkami merytorycznymi Instytutu.
2 - 3 września 2017
W tych dniach już po raz XXVI odbyła się w Częstochowie Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej towarzyszące ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze. Jest to jedna z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym.
14 lipca 2017
W ramach europejskiego konsorcjum badawczego ruszył właśnie międzynarodowy projekt ochrony wód na terenach rolniczych. Nasz Instytut jest jednym z uczestników.
1 - 2 lipca 2017
ITP wziął udział w Międzynarodowych Targach Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2017. Targi AGRO-TECH w Minikowie są specjalistyczną, wielotematyczną wystawą dla producentów rolnych i ekspertów z branży oraz ważnym wydarzeniem w całorocznym programie rolniczych wystaw w Polsce.
27 czerwca 2017
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach zorganizował we współpracy z firmami: BASF Polska, Dział Crop Protection; Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe ADOB; Limagrain Polska; John Deere Polska, Warsztaty Kukurydziane 2017.
24 - 25 czerwca 2017
W tych dniach Szepietowo stało się najważniejszym miejscem na rolniczej mapie Polski. Na Agroarenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego po raz dwudziesty czwarty odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wystawie towarzyszyły Dni z Doradztwem Rolniczym. Wśród wystawców swoje osiągnięcia prezentował Instytut.